Aktivity

Kunratice – Zelené domky 

Tři pozemky na krásném místě v Kunraticích o celkové rozloze šest hektarů v majetku Magistrátu hlavního města Prahy chceme využít na nejrůznější zemědělské a komunitní aktivity.

Plánujeme zde vysadit stromy a keře, které podpoří zadržování vody. Zpočátku se budeme zaměřovat hlavně na pěstování kuchyňských a léčivých bylinek a okrasných květin. V závislosti na našich možnostech a zájmu nakupujících budeme skladbu pěstovaných rostlin upravovat, např. směrem k zelenině. Kromě toho chceme ke společné práci na pozemku vyzvat zájemce o ekologické zemědělství ze široké veřejnosti, a tak vytvořit přímou vazbu mezi zemědělcem a spotřebitelem.

Jeden z pozemků, ten prostřední a nejvíce krytý, chceme využít na komunitní aktivity. Jedná se zejména o vytvoření multifunkčních prostor sloužících k rozvíjení vlastních projektů. Vše bude posazeno do rozmanité zahrady plné bylin a plodin a různých zákoutí sloužících k oddychu. Když vás už nebude bavit práce u počítače, stačí překročit práh kanceláře umístěné přímo v zahradě a zapojit se do udržování zahrady nebo si jen tak odpočinout procházkou v ní. Počítáme s tím, že u nás může pracovat kdokoli, ale myslíme především na rodiče s malými dětmi, kteří ocení zázemí dětského klubíku, kde budou moct své dítko svěřit do rukou pečujících průvodců. Celý komplex bude nabízet kruhovou stavbu jako kancelář pro 13 lidí s možností připojení k internetu se základními kancelářskými potřebami a zasedacím prostorem uprostřed. Dále na pozemku bude jurta sloužící jako dětský klubík a vedle v zahradě různé herní prvky jako klouzačka, pískoviště, houpačka nebo trampolína. Součástí zázemí bude i kuchyňka, WC a dílna pro vlastní tvoření (např. šití). 

Celý prostor by měl ve volném čase sloužit pro pořádání kulturních akcí, osvěty ekologického zemědělství, edukaci dětí i dospělých a různých dalších dílen se zaměřením na seberozvoj (jóga, meditace, hlasové dílny).

Mezi další naše plány, které hodláme rozvíjet v následujících letech, patří například provozování zahradnictví nebo kavárny s posezením a dětským hřištěm, ve které chceme nabízet hlavně to, co vyrobíme z darů přírody, které sami vypěstujeme přímo na Kunratických pozemcích. 


Točná – Čihadlo 

Tento kus země, o celkové rozloze 6,5 ha, který je v majetku MČ Praha 12 budeme obhospodařovat následujících 10 let. Přirozené vsakování dešťové vody podpoříme výsadbou stromů a keřů, mezi nimiž budeme podle vlastních možností pěstovat nejrůznější byliny, květiny a zeleninu nebo pást hospodářská zvířata. 

Přečtěte si o nás více, abyste zjistili, že naše práce dává smysl