Co je nového v Zygónu

Co je nového v Zygónu

Posted by: zygoncz

Už se pomalu chystáme na novou sezónu, ale ještě bychom rádi zrekapitulovali tu minulou. Byli jsme v pěkném zápřahu a tak na sdílení a psaní článků nebyl moc prostor. Máme za sebou první sezónu KPZ – Komunitou Podporovaného zemědělství, do které se zapojilo 17 podílníků, kterým jsme každé 2 týdny dodávali zeleninu, bylinky, květiny a občas nějaké výrobky typu bylinný sirup nebo čajová směs. Bojovali jsme se suchem, slimáky a dalšími škůdci, totální nasazení z nás vysálo hodně energie. Ale stálo nám to za to. Někteří z podílníků si část svého podílu s námi odpracovali na polích a to bylo pro nás velmi osvěžující. Tuto možnost budeme určitě nabízet i letos. Je to strategie win-win. Vy ušetříte a my máme cennou pomoc. Taky jsme se poučili, něco našetřili a letos už budeme určitě mít i placenou sílu navíc, abychom se tak nevyšťavili jako loni. Na konci roku jsme založili chov slepic, zatím máme 50 kusů a tak už jsou i vajíčka. Snažíme se slepicím zajistit co nejlepší životní podmínky, dostávají bio krmivo, prostě to nejlepší, co si zaslouží. Začínáme prodávat vajíčka a je jsme fakt rádi, že se najde dost lidí, kteří jsou ochotni přiměřeně finančně ohodnotit naši snahu o to chovat slepice co nejohleduplněji.

V komunitní zahradě máme tvrdé jádro, které se pečlivě stará o své záhonky a to nás těší. Volného místa na pěstování máme hodně a budeme moc rádi, pokud se do komunitního zahradničení přidají další lidé a zahrada nám tím více ožije. Bylo by skvělé, kdyby se nám povedlo uspořádat víc společných akcí a tím se i víc navzájem poznat. Takže zahradníci, hlašte se! Zahradničení je zdraví prospěšná aktivita a máloco přinese tolik zadostiučinění jako vlastnoručně vypěstované zdravé a chutné jídlo. K tomu máte různorodý pohyb na čerstvém vzduchu, vyčistíte si hlavu – to prostě chcete. Víme, o čem mluvíme 🙂

Naší další aktivitou v Kunraticích je i sdružování rodin s dětmi v domácím vzdělávání a je skvělé, že se to opravdu dobře daří. Každý týden ve čtvrtek spolu strávíme většinu dne, vaří se na ohni, děti si svobodně hrají, občas s nimi něco tvoříme. Maminky větších dětí mají prostor si dělat svou práci – když mají tu možnost pracovat online a nebo se přidají k nějakým polním pracem, i s malými dětmi. Zveme další rodiny s dětmi školkového a školního věku, které jsou na cestě domácím vzdělávním, ať se k nám připojí.

Shrnutí a výzva na závěr – pokud je vám ekologické hospodaření blízké a máte rádi pohyb venku, přijďte si s námi někdy popracovat, je to posilovna zdarma 🙂 Nebo se pusťte do pěstovaní na svém záhonku v rámci komunitní zahrady. A jestli jste domškolácká rodina, přijďte se některý čtvrtek seznámit.

Těšíme se naviděnou!